Propozycje Zamku Królewskiego w ramach akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”
Zgodnie z tradycją sięgającą 2012 roku, od 2 do 30 listopada po raz kolejny włączamy się w akcję „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja w tym szczególnym dla Zamku, bo ostatnim jubileuszowym roku, będzie miała wyjątkowy wymiar.
Już po raz 13. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. To nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Przez cały listopad od wtorku do niedzieli proponujemy darmowe zwiedzanie Galerii im. Lanckorońskich, która mieści się na parterze Zamku Królewskiego w Warszawie. W przestrzeni tej można podziwiać zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej. Zgromadzono tu łącznie ponad 600 eksponatów. W Galerii swoje miejsce znalazło 37 obiektów, które wchodziły w skład daru złożonego w 1994 r. Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez prof. Karolinę Lanckorońską, ostatnią spadkobierczynię arystokratycznego rodu, który na przestrzeni dwóch stuleci zgromadził w swym wiedeńskim pałacu jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Europie. Szczególne znaczenie w ramach tego zbioru ma 15 dzieł będących w XVIII w. własnością króla Stanisława Augusta, po śmierci monarchy rozsprzedanych przez jego spadkobierców.
Wyjątkowo zapowiadają się w Zamku trzy listopadowe dni – 9, 10 i 11. W tym czasie będzie można zwiedzić za darmo nie tylko Galerię im. Lanckorońskich, ale także naszą Trasę Królewską. Chcemy bowiem wspólnie z naszymi Gośćmi świętować oddanie po całkowitej rekonstrukcji tronu króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej. Wydarzenie to symbolicznie wieńczy zakończenie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
W specjalnie przygotowanej gablocie zaprezentujemy oryginalny, jedyny zachowany haft wypukły przedstawiający orła z pierwotnej dekoracji Sali. Wszystkie 86 orłów z dekoracji zaplecka i baldachimu królewskiego tronu zostało zrabowanych przez Niemców w 1939 r. i po podjęciu działań poszukiwawczych w latach 80-tych przez prof. A. Gieysztora odnaleziono jeden, który posłużył do rekonstrukcji całej dekoracji.
9, 10 i 11 listopada, w związku z jubileuszowym świętem zaplanowano spotkania z publicznością na ekspozycji, spacery tematyczne oraz warsztaty plastyczne dla rodzin.
Zapraszamy wszystkich także do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”. Ekspozycja może być świetnym początkiem odwiedzin w królewskiej rezydencji, dać historyczny kontekst podróży przez zamkowe sale.
Podczas „Darmowego listopada” zaplanowaliśmy też kolejne spotkanie z cyklu „Klucz w Zamku”. To projekt, w którym w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku można spotkać się z polskimi artystkami i artystami. Podczas wydarzenia wybrane dzieło sztuki współczesnej, zestawione z muzealną kolekcją, wchodzi z nią w ciekawy i intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki, inspiracje, zapożyczenia z epok minionych. To propozycja dla miłośników sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce.
W listopadowe środy zapraszamy także bezpłatnego zwiedzania całego Zamku, zarówno Trasy Królewskiej, jak i Galerii im. Lanckorońskich. Tradycyjnie zamkowe ogrody można odwiedzać zupełnie za darmo.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział następujące rezydencje królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach akcji „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich” realizowane są dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.